
Ви рухаєтесь по вулиці та інколи звертаєте свою увагу на напівпідвальні приміщення, де не елегантно написано слово “Адвокат” (для мене запам'ятався образ синьої таблички з білим кольором шрифта). Будьте впевнені, що майже всі з них ніколи не стануть успішними юридичними компаніями, якщо вони так працюють вже понад року без будь-яких змін. Чому? Тому що в юриспруденції є багато факторів, які впливають на кар'єру, проте одним із найважливіших є мислення. За моїм спостереженням, юристи, з точки зору позиціонування поділяються: на тих, хто займається юриспруденцію виключно для того, щоб “прожити” або просто заробити гроші, та тих, хто має собі за мету побудувати успішну юридичну компанію. На моє переконання найбільшу роль в юриспруденції грає власне позиціонування. Позиціонування, що юриспруденція — це теж бізнес. Прийшов час це прийняти та почати трансформуватись.
Проблема в тому, що навіть зараз, у 21 столітті, коли корпоративна культура кардинальним образом змінюється, є юристи, які все ж таки не згодні з тим, що юриспруденція — бізнес (винятком є тільки діяльність, коли юристи надають правову допомогу безкоштовно). У всьому іншому це справжній бізнес, де потрібно дбати про брендінг, корпоративну культуру, команду, просування та налагоджувати систему (механізм роботи компанії). Без цього починаючі юристи зупиняться на табличці “Адвокат” у однокімнатному офісі і не зрозуміють, навіщо вони все почали. Я намагатимусь довести, що якщо правильним шляхом побудувати своє позиціонування та концепцію юридичної фірми, то можна і побудувати успішну компанію.
Юриспруденція, на мою думку, — це бізнес. А ніякий бізнес не може існувати без своєї якісно-побудованої концепції, де втрата одного з елементів приведе до краху. Моє бачення системи юридичної компанії виглядає так: (Зображення на картинці). Нестача одного з елементів тягне за собою інший і тим самим зупиняє фірму, як це відбувається з адвокатськими "конторами”. Де через якість нема прибутку, через просування нема клієнтів, а через нестачу інівестицій нема, знов ж таки, просування. Це колообіг, де якщо чогось не вистачає, все стоїть на одному місці. Давайте поговоримо про кожен елемент окремо:
Інвестиції. З них починається колообіг, але ніяк не зупиняється. Це основний елемент на початку будь-якого бізнесу: від фабрики по виробництву одягу та юридичного бізнесу. Як казав Річард Бренсон: “Щоб щось отримати, спочатку потрібно щось вкласти”. І не рідко від тієї суми, яку керівник вклав у свою копанію, залежить, досягне вона успіху чи ні. Ці кошти РЕКОМЕНДУЄТЬСЯ вкладсти у перший пристойний офіс, у перші елементи корпоративної культури, на оплату зарплати кваліфікованих працівників та навіть на гарний веб-сайт. Це все, що, на мою думку, буде грати на користь компанії. Одним словом — просування.
Просування. Це важливий елемент у концепції розвитку, тому що можна бути дуже розумними, але якщо про цей розум ніхто не знає, мало кому він знадобиться. Треба вміти просувати себе та свої послуги. Зробіть бренд з вашої компанії та ви отримаєте наступний елемент — клієнтів.
Клієнти. Цей елемент міг би знаходитись на першому місці, але без інвестицій та просування знайти клієнтів вкрай важко. Проте, це найважливіший елемент системи. Без них юридична фірма стане на місці та не буде продовжувати колообіг. Якщо ви потихеньку завойовуєте клієнтів, то йде наступний етап — якість.
Якість. Принцип роботи DLA Piper грунтується на тому, що вони дають своїм клієнтам набагато більше, ніж просто правову допомогу. Вони обслуговують компанії, тому кожен працівник DLA Piper — неперевершений менеджер, який має знання у сфері бізнесу та менеджменту. Це обов'язкова умова, коли DLA набирає до себе нових працівників. Цей елемент вказує на те, що кожна юридична компанія, яка прагне стати успішною компанією, спочатку має успішно обслуговувати своїх клієнтів. Потрібно давати більше, ніж інши юридичні фірми і клієнти прийдуть саме до вас. Будьте кращими, і вони вас порекомендують. Це принесе вам наступний елемент — прибуток.
Прибуток. Тут все просто: немає прибутку, немає і коштів на поновлення колообігу і зростання компанії.
Позиціонування юриспруденції як бізнесу гарантує розвиток вашої компанії. Візьмемо до прикладу одну з найкрупніших фірм світу - юридичну компанію Baker & McKenzie. За 3 роки з дня заснування вони відкрили 9 офісів по всьому світу. А за 36 років в них було 49 офісів у 6 континентах планети. І ця компанія ніколи не починала своє існування з надпису “Адвокат”. С першого дня заснування це була КОМПАНІЯ двух партнерів, а зараз це вже віддотеча система, яка приносить 1.7 млрд доларів щорічно. Вони вкладають неймовірні кошти у просування (до відома: під кожен захід в них пошитий окремий одяг під компанію, щоб на них звертали увагу), дуже якісно обслуговують клієнтів (вони обслуговують 500 найкращих компаній світу, більшість з яких входять у Fortune 500) та, звісно, за це отримують свій прибуток. В них система, а партнери компанії не тільки юристи, вони ще й неймовірні бізнесмени (виключно знання права не зробить компанію прибутковою). Вони поновлюють колообіг і тому залишаються на поверхні.
Якщо юрист прагне почати свою власну справу, йому треба прийняти тот факт, що юриспруденція — це бізнес. Спочатку ви маєте перевірити своє мислення, те, як ви бачите вашу справу, як її позиціонуєте. Запитайте себе, навіщо ви цим займаєтесь та що бажаєте отримати через декілька років. Якщо успішну юридичну КОМПАНІЮ — починайте. Тому що в першу чергу, саме від вашого мислення буде залежити, стане ваша юридична компанія успішною, чи ні. Коли ви вирішили створити справжню фірму, скористайтесь концепцією постійного зростання і налаштуйте систему у вашому бізнесі. Буде працювати механізм - буде зріст. Слідкуйте за колообігом, і нехай це буде практичною допомогою у вашому шляху до успішної юридичної фірми.